Skip to main content

Италиански език Съдържание История | Фонетика | Диалекти | Граматика | Литература | Вижте също | Външни препратки | НавигацияAccademia della CruscaitaИталианският език на EthnologueредактиратеррЕзиците в Европа

Италиански език


езикроманския клониндоевропейските езициИталияШвейцарияИстрияКнижовнияттосканския диалектитало-далматинските говориромански езицисклонитбенатарумънскияпростонароден латински езикДанте Алигиеритоскански диалектсицилиански говориАпенинския полуостровАпенинския полуостровИталиянеаполитанскиятвенецианскиятсардинскиятфриулийскиятсицилианскиятдифтонгиТрифтонгитеглобализацияСеверна ИталияЛомбардияЮжна ИталияКампанияСицилиядвуезични










Италиански език


от Уикипедия, свободната енциклопедия

Направо към навигацията
Направо към търсенето




















Италиански език
lingua italiana

/[itaˈljaːno]/
Страна
Италия, Швейцария и др.
Регион
Южна Европа
Брой говорещи
58 милиона
Писменост
латиница
Систематизация по Ethnologue

-Индоевропейски
.-Италийски
..-Романски
...-Итало-западни
....-Итало-далматински
.....→Италиански
Официално положение
Официален в
Flag of Italy.svg Италия
Flag of San Marino.svg Сан Марино
Flag of Switzerland.svg Швейцария
Flag of the Vatican City.svg Ватикана
Контролиран от
Accademia della Crusca
Кодове

ISO 639-1

it
ISO 639-2
ita
ISO 639-3
ita

Уикипедия Уикипедия на Италиански език

Италиански език в Общомедия

Италианският език (italiano или lingua italiana) е език от романския клон на индоевропейските езици.


Използва се от около 62 000 000 души в Италия и от още най-малко 500 000 в Южна Швейцария, Истрия, а също и в Сомалия и съседните райони, както и сред италианската диаспора в различни части на света. Книжовният италиански е силно повлиян от тосканския диалект и е междинен между романските говори в Северна Италия и итало-далматинските говори в Южна Италия.


За разлика от повечето романски езици, италианският е запазил разликата между кратките и удвоените съгласни в латински. От всички романски езици италианският е най-консервативен в речниковия си състав, макар че е напълно изгубил склонитбената система при имената (запазена отчасти в румънския).




Съдържание





  • 1 История


  • 2 Фонетика

    • 2.1 Гласни звукове


    • 2.2 Съгласни звукове



  • 3 Диалекти


  • 4 Граматика


  • 5 Литература


  • 6 Вижте също


  • 7 Външни препратки




История |


Историята на италианските говори е дълга и сложна, но съвременният книжовен език се оформя сравнително късно. Най-ранните писмени паметници на език, по-близък до италианските говори, а не на простонароден латински език, датират от втората половина на 10 век.


Това, което впоследствие ще се нарече италиански език, се оформя в творчеството на Данте Алигиери, които използва смесица от тоскански диалект и сицилиански говори в своята „Божествена Комедия“. Поради огромната популярност на творбата, нейният език постепенно се превръща в „lingua franca“ за населението на Апенинския полуостров.


Поради вековната политическата разпокъсаност на Апенинския полуостров местните говори и диалекти продължават да играят важна роля в съвременна Италия. Разликата между език и диалект е доста условна, но все пак за отделни езици се смятат неаполитанският, венецианският, сардинският, фриулийският, сицилианският.



Фонетика |



Гласни звукове |


В италиански има 7 гласни звука: /a/, /e/, /ɛ/, /i/, /o/, /ɔ/, /u/. Двойките /e/-/ɛ/ (тясно – широко е) и /o/-/ɔ/ (тясно – широко о) се записват с една и съща буква и това води до известно объркване у изучаващите италиански, макар че в повечето италиански говори съществуват и двата звука. Например в Северна Италия казват „perché“ [perˈkɛ] (защо) и „senti“ [ˈsenti] (слушай!), докато в централна и южна Италия казват [perˈke] и [ˈsɛnti]. Тези звукове обаче са различни, сравни [ˈpeska] (риболов) и [ˈpɛska] (праскова), които се пишат еднакво: pesca.


Съществуват дифтонги: (uo, iu, ie, ai), но в тях винаги участва неударено /u/ или /i/ преди или след ударена гласна. Неудареното /u/ в дифтонг има стойност на полугласна /w/, а неударено /i/ – на /j/, сравни: buono [ˈbwɔno] (добър), ieri [ˈjɛri] (вчера).


Трифтонгите са сравнително редки: например continuiamo (продължаваме), miei (мои), suoi (негови), aiuola (леха).



Съгласни звукове |




























































Съгласни в италианския[1]


дву-
бърнени

устнено-
зъбни

венечни

зад-
венечни

небни

задно-
небни

носови

m


n


ɲ


преградни

p, b


,



k, g

преградно-проходни



t̪s̪, d̪z̪

,



проходни


f, v

s, z

ʃ



трептящи



r




странични



l


ʎ


полугласни





j

w

Носовите съгласни се уеднаквяват с намиращите се зад тях съгласни: например заднонебни съгласни (/k/ или /g/), които преминават в [ŋ].


З италианския са присъщи удвоените съгласни, които са с по-голяма дължина. По дължина се различават всички съгласни освен /ʃ/, /ʦ/, /ʣ/, /ʎ/ /ɲ/, които са винаги удвоени, и /z/, която е винаги кратка.



Диалекти |


Всеки един от двадесетте региона на Италия се характеризира с локален диалект, който може да бъде както близък с книжовния италиански език, така и различен от него. От историческа гледна точка се смята, че тосканският диалект е най-близък до италианския език, но поради значителната глобализация на Северна Италия през последните години, реално се забелязва, че най-"чист" италиански език се говори в региона Ломбардия, където броят на емигрантското население е най-високият за страната – над милион и половина души.


В Южна Италия диалектите се различават по-осезаемо от книжовния италиански език, тъй като са силно повлияни от езиците, които са били говорени там в древността – като гръцки и арабски. Речта на два от регионите – Кампания и Сицилия – е със статут на отделен език. Неаполитанският и сицилианският език са различни от италианския по звуков и граматичен състав, като неаполитанците и сицилианците, де факто, се смятат за двуезични. Въпреки че официалната комуникация и учебните процеси и в двете области се осъществяват изцяло на италиански език, в ежедневието си населението продължава да комуникира изцяло на локалния си език.



Граматика |



Литература |



  1. Rogers, Derek & Luciana d'Arcangeli. Italian. // Journal of the International Phonetic Association. 2004. с. 117 – 121.



Вижте също |





Уикиизточник разполага с оригинални творби на / за:
Правила за транскрипция и правопис на италианските географски имена



  • Световна олимпиада по италиански език


Външни препратки |



Уикипедия  Уикипедия на Италиански език

  • Италианският език на Ethnologue



Взето от „https://bg.wikipedia.org/w/index.php?title=Италиански_език&oldid=9340557“.





Навигация


























(window.RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.420","walltime":"0.506","ppvisitednodes":"value":11698,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":297263,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":35329,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":19,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":13,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":575,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":1,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 348.087 1 -total"," 61.17% 212.929 1 Шаблон:Език"," 59.12% 205.791 1 Шаблон:Infobox"," 52.04% 181.150 16 Шаблон:Navbox"," 30.13% 104.873 4 Шаблон:Флагче_с_име"," 28.78% 100.175 4 Шаблон:Флагче"," 28.78% 100.170 2 Шаблон:Navbox_with_collapsible_groups"," 22.31% 77.675 1 Шаблон:Романски_езици"," 13.58% 47.282 8 Шаблон:Флагче/Файл"," 13.10% 45.603 4 Шаблон:Флагче/core_local"],"scribunto":"limitreport-timeusage":"value":"0.060","limit":"10.000","limitreport-memusage":"value":1962152,"limit":52428800,"cachereport":"origin":"mw1347","timestamp":"20190315110424","ttl":2592000,"transientcontent":false);mw.config.set("wgBackendResponseTime":116,"wgHostname":"mw1323"););